Koszty inwestycyjne

Dla naszej franczyzy to te pieniądze, które będziemy musieli wydać jednorazowo, zanim jeszcze nasza firma na dobre rozpocznie funkcjonowanie. W ich skład wchodzą :


Opłaty licencyjne dla franczyzobiorcy

to niezbędny koszt przystąpienia do sieci, w zamian za który otrzymamy niezbędną wiedzę i doświadczenie naszego przyszłego partnera, szkolenia przygotowujące do pracy, czasem niezbędne maszyny, linie technologiczne czy wyposażenie. Koszty te są bardzo zróżnicowane w zależności od systemu franczyzowego. Bywają franczyzy dystrybucji produktów, w których franczyzodawca może w ogóle nie pobierać opłat za przystąpienie do sieci, zarabiając na dystrybucji produktów. Na drugim końcu skali znajdują się franczyzy o bardzo rozpoznawalnych,globalnych markach lub skomplikowanych liniach technologicznych, gdzie koszty licencyjne mogą sięgać miliona złotych.

Koszty lokalu

to czynsz za pierwszy miesiąc najmu, ewentualna kucja dla wynajmującego, koszty pośrednictwa, jeśli występują i prace adaptacyjne, jeśli ponosi je najemca. Większość działalności franczyzowych wymaga lokalu czy biura, niektóre jak np. stacje paliw własnego terenu. Koszt lokali będzie powiązany z rodzajem działalności, jaki chcemy prowadzić. np. dla działalności gastronomicznej odpowiedni lokal musi spełniać wymogi sanitarne, przeciwpożarowe oraz niejednokrotnie wymagana jest zgoda mieszkańców na prowadzenie takiej działalności (jeśli w lokalu będzie sprzedawany alkohol). Koleje wymagania może postawić nam franczyzodawca. Często dotyczą one lokalizacji, umiejscowienia w budynku (piętro czy witryna), określonego rozkładu pomieszczeń w lokalach. To wszystko będzie miało wpływ na wysokość kosztów.

Koszty niezbędnego wyposażenia

Jeśli w zamian za opłatę licencyjną franczyzobiorca nie dostarcza niezbędnej infrastruktury lub wyposażenia do prowadzenia działalności, jest to dla nas dodatkowy
koszt, który ponosimy. Koszt wyposażenia, tak jak pozostałe koszty, jest skorelowany z charakterem prowadzonej działalności. Franczyzodawca powinien wcześniej oszacować koszty dodatkowego
wyposażenia. W tym miejscu warto wspomnieć o wyposażeniu przykładowego biura, które jest nieodłączną częścią prowadzenia działalności. Mowa więc o szafkach na dokumenty, segregatory na faktury, komputerze, łączu internetowym bez którego już nie da się prowadzić żadnej firmy, telefonie to wszystko należy wziąć pod uwagę przy planowaniu budżetu na wydatki.

Koszt identyfikacji wizualnej lokalu

przeważnie również jest to dodatkowy koszt poza opłatą licencyjną. Identyfikacja wizualna firmy to wszystkie elementy wystroju lokalu, które pozwalają zachować wspólny wygląd placówek działających pod wspólną marką. Przeważnie są to szyld, banery reklamowe, folia owv na oknach, tabliczki na drzwiach wejściowych, logotypy w sekretariacie lub portierni, rollupy, plakaty lub tablice dekoracyjne, “potykacze” reklamowe przed lokalem. Elementy jakie wykorzystamy w naszej placówce, będą zależały od wymogów franczyzodawcy oraz przepisów prawa (nie w każdym miejscu można powiesić baner, ustawić potykacz itp.)

Koszty reklamy

najczęściej franczyzodawcy mają przewidzianą osobną opłatę marketingową lub doliczają ją do kosztów licencji, jednak w zamian za to franczyzodawca prowadzi przetestowane i zoptymalizowane działania marketingowe (obejmujące wszystkie placówki). Jeśli będziemy chcieli samodzielnie sprawdzić inne działania marketingowe, wtedy koszt takich kampanii będziemy musieli ponieść samodzielnie.

Koszty zatowarowania

jeśli będziemy prowadzić działalność handlową, będziemy musieli ponieść koszty towaru, pod warunkiem, że nasz franczyzodawca nie ma wynegocjowanych innych warunków z dostawcami np. kredytów kupieckich czy odroczonych terminów płatności.

Koszt rekrutacji pracowników działalności franczyzowe

raczej rzadko wymagają rekrutacji wysoko wyspecjalizowanych pracowników i raczej nie korzystają z agencji pośrednictwa pracy czy head hunterów, ale szukanie pracowników nawet poprzez najprostsze ogłoszenia o pracę będą płatne nawet na portalach o lokalnym zasięgu.

Dowiedz się więcej!

Dowiedz się więcej!

Wypełnij formularz, oddzwonimy
i przedstawimy Ci naszą ofertę: